V tomto článku nájdete praktické rady, ktoré vám pomôžu pri hľadaní ideálneho pozemku pre výstavbu rodinného domu a zároveň tipy, ako sa vyvarovať najčastejším chybám pri výbere.

Pri kúpe pozemku je mnoho premenných, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu. Jeho výber nemusí byť tak jednoduchý, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Nižšie sa vám pokúsim priblížiť kroky, ktoré je potrebné urobiť, pre správny výber.

Lokalita

Toto je pravdepodobne prvá vec, ktorú budete riešiť. Aká lokalita bude spĺňať vaše predstavy o ideálnom bývaní? Položením si tých správnych otázok sa k tomu ľahko dopracujete. Vyhovuje vám skôr tichá lokalita niekde pri lese alebo preferujete občiansku vybavenosť t.z. rušnejšiu lokalitu ? Kde chodíte do práce ? Ako často potrebujete dochádzať do mesta ? Ak máte deti budete riešiť dostupnosť školy, škôlky, MHD a pod. Odpovede vám nastavia profil Vašej ideálnej lokality. 

Lokalita viac do hĺbky

Po zadefinovaní lokality by ste sa na ňu mali pozrieť viac do hĺbky. Ale čo to znamená ? Pýtajte sa na plány do budúcna. Čo sa v danej lokalite plánuje. Ak je váš pozemok obklopený rodinnými domami asi ťažko vedľa vás vyrastie fabrika alebo niečo podobné. Ak však okolo pozemku nemáte nič naokolo ľahko sa môže stať, že o pár rokov vás môže takéto niečo nepríjemne prekvapiť. Otázky smerujte na obecný úrad, susedov, a tak isto sa veľa dočítate aj cez Google. Ďalšie, čo by vás malo zaujímať sú susedia, vzťahy či je lokalita napr. záplavová oblasť a pod.

Vyžiadajte si územný plán

Pri kúpe pozemku si ako prvé vyžiadajte územný plán (ÚPI – územnoplánovacia informácia). Dozviete sa z neho napr. aká je maximálna percentuálna zastavanosť daného pozemku, aký typ nehnuteľnosti viete na danej parcele postaviť prípadne iné techn. špecifikácie ohľadom parcely a plánov.                      

ÚPI môže vyzerať napr. takto : klik sem. ÚPI si viete vyžiadať jednoduchou žiadosťou na obci alebo na príslušnom úrade, pod ktorý spadá oblasť, kde sa parcela nachádza.

Ako si spravne vybrat pozemok mucha lukas sk

Tvar a veľkosť pozemku

Informácia o pozemku, že má 8,2 á vám zďaleka nehovorí všetko. V tomto kroku sa zamerajte na tvar pozemku, umiestnenie v okolí, svahovitosť a pod. Najideálnejší tvar pre pozemok je štvorec prípadne obdĺžnik ak má dostatočnú šírku (min. 15 m). Svahovitosť pozemku vás ovplyvní najmä kvôli budúcim terénnym úpravám. Ak budete chcieť na ňom stavať je potrebné pozemok najskôr vyrovnať. Pre vás to môže znamenať investíciu pokojne aj 15-20.000 eur navyše. (vyššia základová doska, oporný múr, navážka zeme a pod. ) Samozrejme svahovitý pozemok môže mať aj svoje výhody – napríklad krásny výhľad na okolie.

Inžinierske siete

Veľmi dôležitý bod pri výbere pozemku, je možnosť napojenia sa na inžinierske siete. Ak ste si našli pozemok v novovzniknutej štvrti, kde sú nanovo vybudované a podoťahované priamo ku pozemkom je tento krok jednoduhší. Ako prvé v ostatných prípadoch by som sa zameral na el.prípojku, nakoľko bez elektriny sa nijaký dom nezaobíde. Možnosti napojenia sa do distribučnej siete si viete preveriť buď podaním Žiadosti o vyjadrenie k možnosti pripojenia. Žiadosť smerujte na konkrétnu distribučnú spoločnosť pre Váš kraj. Pre západné slovensko nájdete žiadosť  TU: zsdis.sk ).

Vo vyjadrení vám príde miesto kde sa môžete pripojiť resp. kde sa nachádza bod napojenia, či je možné sa kvôli kapacite do danej sústavy pripojiť a s akou kapacitou odberu môžete počítať. Z týchto informácii si potom vypočítate dĺžku potrebnú na pripojenie t.z. aj náklady s tým spojené. Tu si dajte pozor na to cez aké parcely sa budú musieť siete ťahať a či sú s tým dotknutí majitelia oboznámení a súhlasia!Postup pri plynovej prípojke je podobný. Žiadosť nájdete TU spp-distribucia.sk

Pri kanalizácii si zistite či je v mieste parcely dostupná verejná kanalizácia alebo bude potrebné riešiť odpad septikom. V dnešnej dobe sa tak isto nezaobídete bez internetu. Ten si viete preveriť cez jednotlivých operátorov, aké možnosti daná lokalita ponúka.

Ako si spravne vybrat pozemok mucha lukas sk

Prístup na pozemok

V tomto kroku začnite otvorením katastrálnej mapy, kde nájdete reálny pohľad na parcelu aj v súvislosti s okolím. Odkaz : zbgis.skgeodesy.sk Ak je prístupová cesta napr. cez iný pozemok, je potrebné si pozrieť v akom vzťahu máte vyriešené právo prechodu ku vášmu budúcemu pozemku. S týmito informáciami vám samozrejme vie poradiť akýkoľvek skúsený realitný maklér.

Právny stav

List vlastníctva vám v tomto prípade bude veľmi nápomocný, samozrejme v prípade, že ho viete správne čítať. Tak napríklad sa viete dozvedieť koľko osôb vlastní danú parcelu, vidíte tu vecné bremená, ťarchy, typ pozemku, presnú rozlohu pozemku (častokrát majiteľ nie úmyselne udá zlú informáciu lebo si to tak pamätá) a pod. 

V LV sa nachádza aj informácia či pozemok spadá pod C-céčkové alebo E-éčkové parcely. Môže sa to javiť, ako nepodstatné no v skutočnosti pri E-éčkovej parcele (parcela, kde nie sú jasne zapísané hranice pozemku je to historické označenie) vám v prípade financovania cez hypotéku banka takmer s istotou úver zamietne. 

Ďalšie, čo vám môže na LV v časti C “zasvietiť” je plomba. To znamená, že aktuálne je na danú parcelu začaté konanie na katastri. O čo konkrétne ide sa viete dozvedieť iba priamo od majiteľa. Môže ísť napr. o zmenu výmery pozemku, úpravu hranice, zápis ťarchy a pod. S konaním sa nedá nič robiť ak už prebieha, je len potrebné počkať, kým sa konanie ukončí. 

Právny stav tak, ako ostatné netreba podceňovať a tu dvojnásobne platí, že rada od niekoho skúseného vám vie ušetriť niekedy naozaj veľa nervov, času a častokrát aj peňazí.   

V tomto článku som sa pokúsil obsiahnuť, čo najviac podstatných informácii o pozemkoch pre všetkých čo začínajú hľadať a chcú sa zorientovať v problematike. Pripravujem pre vás aj ďalšie články, kde si neskôr podrobnejšie rozoberieme viac do hĺbky jednotlivé kroky. Ak máte akúkoľvek otázku pokojne sa na mňa môžete obrátiť.         ZAVOLAŤ / NAPÍSAŤ SPRÁVU 

Ako si spravne vybrat pozemok mucha lukas sk

© Lukáš Mucha, všetky práva vyhradené