Oplatí sa predávať nehnuteľnosť cez realitnú kanceláriu? (1.časť)

Prečo má zmysel predávať nehnuteľnosť pomocou realitného makléra, a aké starosti si ušetríte?

Ak sa chystáte predávať Vašu nehnuteľnosť, určite ste aspoň raz rozmýšľali nad tým, či sa spolupráca s Realitnou kanceláriou oplatí. Môžete nadobudnúť dojem, že provízia za sprostredkovanie predaja, nie je tou správnou investíciou a sami si to viete urobiť lepšie. 

Áno v mnohých prípadoch máte pravdu! Ak sa obrátite na málo skúseného makléra či kanceláriu, neponúknu Vám toho veľa navyše. Keď však natrafíte na skúseného makléra či kanceláriu, ich pridaná hodnota je doslova na nezaplatenie a vo Vašom prípade hrá určite vo Váš prospech

Aké sú teda hlavné dôvody prečo sa spolupráca so serióznym realitným maklérom a realitnou kanceláriou naozaj oplatí?

PREDAJ ZA VYŠŠIU CENU

Prvý a asi najdôležitejší argument prečo predávať nehnuteľnosť cez profesionála je predaj za vyššiu cenu. Makléri majú väčšiu schopnosť osloviť vyšší počet záujemcov a majú tiež skúsenosti so správnym nastavením ceny. Preto je šanca na výhodný predaj naozaj vysoká. V prípade exkluzívneho zastúpenia máte k dispozícii rovno celý tím odborníkov, ktorí sa o to určite postarajú. 

V praxi to vyzerá tak, že keď spolupracujete s naozaj skúseným maklérom, tak aj po zaplatení provízie je získaná suma vyššia, ako keby ste predaj realizovali svojpomocne.

ÚSPORA VÁŠHO ČASU

Druhým a dosť dôležitým aspektom je šetrenie Vášho času. Žijeme vo veľmi dynamickej dobe kde čas je veľmi cenná komodita. Ak svoj predaj zveríte odborníkovi vie Vám ušetriť naozaj veľa času, ktorý následne viete investovať napr. do svojej rodiny, priateľov, biznisu, voľného času a pod. Viete si vôbec predstaviť koľko času Vám zaberie predaj na vlastnú päsť ? 

Z mojej vlastnej skusenosti viem, že keď som realizoval moje prvé obchody, samotný proces mi trval troj až štvornásobok času oproti dnešným. Maklér vie ušetriť Váš čas hlavne preto, že na to nie je sám. Má na to celý tím ľudí. 

Kvalifikovaná a skúsená podpora pre Vás

Tento bod oceníte najmä vtedy keď sa objavia počas obchodu problémy. Ak predávate cez skúseného makléra vie ich riešiť promptne a ku Vašej spokojnosti. Počas predaja a kúpy nehnuteľnosti sa môže udiať naozaj hocičo.

Opäť z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že som mal veľa prípadov, ktoré na začiatku vyzerali, že pôjdu hladko. Opak však bol pravdou. Samozrejme keď som bol ešte na začiatku, vždy som sa vedel obrátiť na skúsenejších kolegov, ktorí mi vždy ochotne pomohli. Momentálne keď sa vyskytne problém sa viem plne spoľahnúť na moje ročné skúsenosti a samozrejme aj na naše právne oddelenie, ktoré len za minulý rok (2021) realizovalo 760 obchodov. Z toho vyplývajú aj nespočetné skúsenosti a prax, ktoré sú prípade vždy len v prospech predávajúcich.

Paradoxom je, že keď ide o predaj nehnuteľnosti, čo je u mnohých celoživotný majetok, predaj realizujú cez náhodných maklérov bez overenia si ich skúsenosti, prípadne to skúšajú na vlastnú päsť. V oboch prípadoch ide o zahrávanie sa so svojim majetkom. ! 

 

© Lukáš Mucha, všetky práva vyhradené