Celkový objem investícií do komerčných nehnuteľností minulý rok prekročil 750mil. €

V minulom roku prekročili investície do komerčných nehnuteľností na Slovensku objem 750mil. €. Bolo to dokonca ešte viac, ako v predkrízovom roku 2019. Podľa údajov spoločnosti Cushman & Wakefield sa konečný objem investovaných peňazí do komerčných nehnuteľností dostal na úroveň 775mil. €.

Už v prvom polroku investície dosiahli úroveň 552mil. € a to vďaka deviatim uzavretým transakciám čím sa prekonal rok 2020, ktorý aj napriek pandémii profitoval z rokovaní, ktoré sa viedli ešte v roku 2019. Druhý polrok sa preinvestovalo 223mil. €. Celkovo spoločnosť Cushman & Wakefield zaznamenala minulý rok 21 transakcií, čo je oproti roku 2020 o päť viac.

 

Realizované transakcie

V prvom polroku skupina Wood & Company a jej partner Tatra Asset Management získala 60% podiel v nákupnom centre Aupark Bratislava. Táto akvizícia sa stala jednou z najväčších transakcií na domácom trhu. Aj napriek obavám investorov táto transakcia potvrdzuje dôveru v budúci vývoj realitného trhu. 

Medzi ďalšiu transakciu sa zaradil predaj OC Danubia, Tesco Senec či transakcia OBI big box. Výška preinvestovaných peňazí v maloobchode činila 330mil. €. Je to najviac spomedzi všetkých odvetví. Pre zaujímavosť v rokoch 2019 a 2020 bol objem investícii v maloobchode len približne 150mil. €.

Aký bol teda rok 2021 z pohľadu investorov ?

Rok 2021 potvrdil atraktivitu domáceho trhu s komerčnými nehnuteľnosťami. Tento rast kapitálovej sily domácich a regionálnych investorov, najmä však realitných fondov dodalo trhu tak potrebnú likviditu. Zároveň v roku 2020 bolo zrejmé, že neistota spôsobená COVIDom bola s plnou vážnosťou akceptovaná ako súčasť rizika, bez dopadu na výnosy.

ZDROJ: property-forum.eu


© Lukáš Mucha, všetky práva vyhradené